KPSS Matematik Püf Noktalar

Matematik soruları, sadece KPSS döneminde değil, bundan önceki süreçlerde girilen sınavlarda da birçok kişinin korkulu rüyası olmuştur. Kişiler onlarca farklı konuda kullanabilecekleri formülleri ezberleyip soru çözseler de, bir türlü istedikleri sonucu elde edememiş ve bundan dolayı Matematikte başarılı olamayacakları düşüncesine girerek, çalışmalarını sonlandırmıştır. Öncelikle KPSS Matematik için çalışmalarını sürdüren ya da çalışmalarına yeni başlayacak kişilerin, kesinlikle sabırlı olması gerekmektedir. Çünkü, KPSS’de Matematik sınavında sorulan sorulara baktığımız zaman, yıllara göre en çok problemler konusunda soru geldiğini görmekteyiz. Faiz ya da havuz problemleri konusunda kişilerin kullanacağı belli başlı formüller olsa da, diğer konularda net bir formül kullanımı bulunmamaktadır.

Kişiler sorulan problemleri, hem bu konuda verilen formüller hem de diğer konularda kullanılan formüllerden faydalanarak çözmeleri gerekmektedir. Ancak, formül bilmekten çok, kişilerin farklı soru tarzlarını görmüş ve buna göre çözüm yeteneklerini geliştirmiş olmaları gerekmektedir.
KPSS Matematik Çalışma Programı

KPSS Matematik için yapılabilecek en iyi çalışma programı, soru çözme üzerine kurulmalıdır. Ancak, kişiler soru çözmeden önce, konu tekrarı yapmalı ve birkaç çözümlü soru çözmelidirler. KPSS kaynaklarında, her konuda farklı soru tarzları ve çözüm yollarını bulmak mümkündür. Bunun sonrasında yapılacak soru çözümlerinde de hem burada belirtilen çözümler hem de bilinen diğer formüllerin kullanılarak çözülmesi mümkündür.

Buraya kadar anlatılanların dışında KPSS Matematik için en iyi şekilde hazırlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

    Matematik alanında başarılı olmak isteyenlerin, çok fazla soru çözmesi gerekmektedir. Bundan dolayı, aynı konuda onlarca farklı test, onlarca farklı soru ve birçok kaynaktan destek almanız gerekmektedir.
    Çıkmış sorular sizlere yol gösterici olacaktır. Buradaki soru türleri üzerinden analiz yapıp, çözüm yollarını detaylı bir şekilde araştırmalısınız.
    Kaynak seçiminde Matematik seviyenizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer Matematik bilginiz zayıfsa, başlangıç seviyesinden başlayarak daha zor kaynaklara yönelmelisiniz.
    Birçok kaynak zorluğu ile bilinmektedir. Sizlerin de elinizde bulunan kaynaklara ek olarak, çok zor sorular bulunan bir kaynak olmalıdır.
    Soru sormaktan asla çekinmemelisiniz. Konu ne olursa olsun, gerek arkadaşlarınız gerek sosyal medyada kurulan KPSS grupları gerekse dersanede eğitmen olan kişilere, çözemediğiniz ya da anlamadığınız sorular için yardım talebinizi iletmelisiniz.