KPSS Kalkacak mı?

KPSS Kalkacak mı?

Belirli aralıklar ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yapmış olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile birlikte, kamu sektöründe belirlenen alanlara ve pozisyonlara devlet memuru alımı yapılmaktadır. Sınavlara katılım gösteren ve başarı durumlarına göre puanlandırılan kişiler, tercihlerini yapmakta ve atama beklemektedirler. Ancak, aslı olmamasına rağmen her yıl bu sınavın kalkacağı ve kişilerin devlet kadrosuna yerleşebilmeleri için daha farklı bir yöntem denemeleri gerektiği hakkında haberler de ortaya atılmaktadır. KPSS için yine aynı haberler şuan kişilerin karşısına çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve açıklamalara baktığımız zaman KPSS için herhangi bir aksilik söz konusu değildir. Her yıl olduğu gibi bu yılda kişiler bu sınava katılım gösterecektir. Bundan dolayı sınava hazırlanacak kişilerin hiçbir şekilde paniğe kapılmasına gerek yoktur.

KPSS Sınavı Kalkmayacak

Çıkan haberlerin kaynağına baktığımız zaman, belirli dönemlerde atamalar ve sınav içeriği hakkında yapılan güncellemeleri örnek gösterebiliriz. 2018 yılı için de bir güncelleme yapıldığından dolayı, bu haberler gündeme gelmiştir. Şuan yapılan yeni düzenlemelere göre, KPSS sınavının kalkması ile ilgili herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak, devlet dairelerindeki kadroların her geçen gün artması, yeni atamalar ile birlikte de boş kontenjanların neredeyse sıfır noktasına gelmesi, atamalarda farklılıkların olmasını da beraberinde getirmektedir.

Atamalar bu yılda yine KPSS sınav sonucuna göre yapılacak ve buna ek olarak bazı kriterler aranacak. Kişiler en yüksek puanı almayı hedeflese de, bunun dışında kendilerini her açıdan geliştirmiş olmaları şartı aranacaktır. Burada yabancı dil ya da alınacak olan sertifikaların etkili olacağı da bilinmektedir.
Merkezi Atamalar Bu Yıl KPSS İle Yapılacak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da merkezi atamalar doğrudan KPSS puanı ile yapılacak. Ancak, ilerleyen dönemlerde bu şart için belirli değişikliklerin yapılacağı haberleri çıkmaktadır. Bu konuda atamaların sınav şartı olmadan merkezi yerleştirme ataması ile yapılacağı belirtilse de bu konuda bir çalışma yapılmadığı da bilinmektedir.

Görüldüğü gibi KPSS için çok fazla değişen bir durum yoktur. Adayların sınavlardaki başarılarını yükseltmek için harcayacakları çabanın beraberinde, kişisel gelişim için de vakit ayırmaları, memur hayalleri için daha etkili olacaktır.

Etiketler